Какво трябва да знаем за паник атаките?
Паническата атака е кратък епизод на интензивна тревожност, която причинява физическите усещания за страх. Те могат да включват ускорен пулс, задух, световъртеж, треперене или мускулно напрежение. Паническите атаки се случват често и неочаквано и често не са свързани с външна заплаха. Паническата атака може да продължи от няколко минути до половин час. Физическите и емоционални последици от паник атаките обаче могат да продължат повече от няколко часа и обезателно трябва да потърсите помощ от психотерапевт.
Паническите атаки са често срещани като до 35% от населението изпитва панически атаки в даден момент от живота си. Без лечение, честите и продължителни пристъпи на паник атаки могат да бъдат сериозно увреждащи за целият човешки организъм и психически и физически. Човекът може да избере да избягва широк спектър от ситуации (като излизане от дома или оставане сам) поради страх да не преживее отново паник атака.
Развитие на паническо разстройство
За много хора чувството на паник атака се появява само от време на време в периоди на стрес или болест. За човек, който изпитва повтарящи се панически атаки, се казва, че има паническо разстройство, което е вид тревожно разстройство. Те обикновено имат повтарящи се и неочаквани панически атаки и постоянни страхове от повторни атаки.
- Засилена бдителност за опасност и физически симптоми
- Тревожно и ирационално мислене
- Силно чувство на страх, опасност или предчувствие за нещо лошо
- Страх от полудяване, загуба на контрол или смърт
- Усещане за замаяност
- Изтръпване и студени тръпки, особено в ръцете
- Треперене или изпотяване
- Горещи вълни
- Ускорена сърдечна честота
- Усещане за свиване в гърдите
- Затруднено дишане, включително задух
- Гадене или коремен дистрес
- Напрегнати мускули
- Суха уста
- Чувство за нереалност и откъсване от околната среда
Отговорът „полет или битка“
Когато тялото е изправено пред непосредствена опасност, мозъкът нарежда на автономната нервна система да активира реакцията „полет или битка“. Тялото е наводнено с редица химикали, включително адреналин, които предизвикват физиологични промени - например пулсът и дишането се ускоряват и кръвта се пренасочва към мускулите, за да се подготви за физическа битка или бягство.
Казва се, че се появява паническа атака, когато се задейства реакцията „полет или битка“, но няма опасност да се случи. Човек може да изпита симптомите на паническа атака в безобидни и очевидно без стрес ситуации, като гледане на телевизия или докато спи.
Някои от факторите, които могат да насочат тялото към неподходящо активиране на реакцията „полет или битка“, включват:
- Остър стрес (като преживяване на травматично събитие) - може внезапно да залее тялото с големи количества химикали от стрес.
- Хроничен (продължаващ) стрес - това кара тялото да произвежда по-високи от обичайните нива на стрес химикали като адреналин.
- Привична хипервентилация - нарушава баланса на кръвните газове, защото няма достатъчно въглероден диоксид в кръвта.
- Интензивни физически упражнения - за някои хора това може да предизвика екстремни реакции.
- Прекомерен прием на кофеин - кофеинът в кафето, чая и други напитки е силен стимулант.
- Болест - може да причини физически промени.
- Внезапна промяна на средата - като ходене в пренаселена, гореща или задушна среда.
- Причини, различни от безпокойство